Otyłość w województwie łódzkim

Otyłość to coraz bardziej rozpowszechniony, globalny problem zdrowotny. Badania epidemiologiczne wskazują na coraz większy odsetek osób otyłych wraz z obniżeniem progu wiekowego. Skala problemu ciągle narasta, otyłość stała się jedną z poważniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku.

Definicja otyłości mówi, że jest to stan patologicznego zwiększania masy tkanki tłuszczowej, który prowadzi do upośledzenia czynności organizmu człowieka oraz do zwiększonego ryzyka chorobowości i śmiertelności. Otyłość zwiększa ryzyko takich chorób jak cukrzyca typu II, choroby układu krążenia, obturacyjny bezdech senny, niektóre typy nowotworów, zapalenie kości i stawów. Wyjątkowo duża otyłość prowadzi do niepełnosprawności. Najczęściej otyłość jest wynikiem niewłaściwej diety, przyjmowania większej ilości energii niż wynosi jej zużycie.

Częstość występowania otyłości rośnie zarówno na świecie jak i w Polsce. A jak wygląda to w województwie łódzkim?

Nasze województwo również wykazuje tendencję wzrostową jeżeli chodzi o występowanie otyłości. W populacji ludności województwa łódzkiego w wieku 15 lat i więcej co siódmego mężczyznę i co ósmą kobietę cechuje otyłość. Wskaźnik otyłości dla mężczyzn jest bardzo wysoki, wynosi 15,3 % i wśród wszystkich województw znajduje się na 3 miejscu, za województwem opolskim i podlaskim. Jeżeli chodzi o otyłe kobiety to jest ich 12,8 % i jest to 8 pozycja wśród wszystkich województw. Zarówno u kobiet jak i u mężczyzn wskaźnik ten w województwie łódzkim przekracza wartość odsetka otyłych w Polsce. Największa liczba osób otyłych u obu płci to ludzie w wieku od 50 do 69 lat a najmniejsza to osoby młode od 15 do 29 roku życia.

Powyższe dane nie są pocieszające. Mimo, że rośnie świadomość społeczeństwa na temat zdrowego odżywiania i właściwej diety to dane statystyczne mówią same za siebie. Warto zrobić coś w celu poprawy tych wskaźników. A jeśli sam nie potrafisz zmienić swojej diety i nawyków żywieniowych możesz poszukać fachowej pomocy. Istnieje mnóstwo poradni i gabinetów dietetycznych oferujących swoje usługi nie tylko na terenie Łodzi ale również poza nią, w innych miastach w województwie.

Jeśli Ty lub ktoś z Twojej rodziny czy znajomych potrzebuje pomocy, warto zgłosić się do specjalisty. Jeżeli szukasz sprawdzonego dietetyka zadzwoń już dziś i umów się na wizytę. Kontakt pod numerem telefonu: 531495616 lub 577329740. Zapraszamy!

Podziel sięShare on Facebook0Tweet about this on Twitter0Share on Google+0Share on LinkedIn0Print this page

Dodaj komentarz